One browser to rule them all!

Морао сам да стигнем до ове теме – хтео не хтео. Наиме, јесам покушао, али не и успео, да пронађем browser илити веб-читач, који би испунио моје – не баш ригорозне – захтеве. Наравно, солидан период сам користио нефункционални, небезбедни, нефлексибилни, _________________ (додати по жељи) Internet explorer. (Морам признати да су у верзији 7 порадили на пуно тога, док је осмица и даље баговита.)

Наравно, ту је и Firefox, узгред-буди-речено фаворит бр. 1, наравно са својим недостацима: до верзије 2 ужасним трошењем меморије. Са друге стране, финална верзија тројке је издата, али још не подржава неке плаг-инове. Верујем да ће то бити решено.. А плаг-инови су управо топ-адут „Ватрене лисице“, који удвостручавају употребљивост овог читача!

Иначе, парадоксално, али тачно: Firefox мноого спорије ради под Линуксом. Не мислим на учитавање стране (мада би о поређењу брзине Интернета под различитим ОС могло да се прича), већ на сам интерфејс. Оно: куцате слова, а она се појављују после пола секунде итд. Већ сам мало и писао о томе у једном од претходних постова…

Користио сам и „рођаке“ Firefox-a: Flock, који је social-web специјалиста, са хрпом подршки за Flickr, del.icio.us, YouTube, Google итд. Наравно, то уме и да иритира 😀 Други рођак је Seamonkey, наследник Мозиле, који је брз и све, али… има јако лош систем за управљање букмарцима, а и није нешто флексибилан…

Opera? Нова „арија“ овог слабо заступљеног, али уистину брзог читача 9.51, је иновирана и моћна. Ту су и виџети – пандан плаг-иновима, који додуше по функционалности не могу прићи Firefox-овим. Са друге стране Опера заузима збиља мало меморије – како инсталација на диску, тако и програм радну меморију… Оно што ми у ствари понајвише смета је неподржавање user-friendly едитора, што ми онемогућава богато уређивање садржаја на Moodle-у нпр… Затим, Опера је једини читач који пролази фамозни тест Acid3. Лепо! Са друге стране, ако имате документ који мало више „штрчи“ из стандарда, можете лако доћи у ситуацију да имате потпуно бескорисну форму у којој треба нешто да подесите – пола ствари се не види… Онда следи отварање другог читача итд…

На крају: Safari, подрразумевани читач Мекова. Прва бета која је изашла за Woindows била је јако баговита – на мом рачунару са најобичнијим XP-ом није се видео нити један toolbar! Нова верзија је била боља – брзо учитавање, занимљиви дугмићи у Мековском стилу… Са едиторима слична ситуација као код Опере…

Ето – то је кратка рекапитулација данашњих веб-читача, бар оних које сам нешто озбиљније и дуже користио. Тренутно користим углавном Firefox, повремено Оперу, а IE једино када нека ActiveX контрола мора да ради, односно због администрирања MSDNAA или при провери стања на рачуну у банци: стара прича – готово да нико не подржава алтернативне читаче у банкарском окружењу 🙁