Почео „одмор“. Стављам под наводнике, јер у овој професији одмор је релативна ствар. Посао није стриктно временски одређен, постоји још нешто осим часова и колоквијума итд. Но добро, званично почео, мада кад бејах на факултету пре неки дан, видех пуно професора…
Елем, ето прилике да средим мало ствари на два сервера које одржавам – Itlab и E-lab, али и на свом кућном рачунару. Прво да се похвалим – пазарио сам екстерни диск Apacer Steno од 320 GB, тако да сад могу да олакшам препуњене дискове и пребацим програме и ресто на једно место 🙂
Ажурирање Мудла на itlab-у сам одрадио remote. Не чека ми се верзија 2.0, која би требало да изађе ускоро. На серверу трчи Дебијан 5, само сам га ажурирао.
Код Е-лаба је било више посла. Инсталирао сам последњи Опенсусе (11.3). Каткад проблематична, ова дистрибуција ми је ипак најближа, а 11.3 је подржана 2 године, тако да мислим да ће радити како треба. Верзија је 64-битна, па ће сервер „видети“ свих 4 GBRAM-а. Детаље о новинама код 11.3 имате овде.
Све је прошло одлично – исформатирао сам само / и /boot, а остало је било по старом. Ископирао сам најновији Мудл, а онда су настали проблеми… Нема шансе да Мудлов MySQL корисник приступи бази. Проверим 10+ пута – не вреди. Све сам био одрадио из Webmin-а, пошто нисам баш на ти са MySQL-ом. На крају нисам ни стигао да завршим на лицу места, већ сам морао од куће да се позабавим проблемом. Испочетка сам креирао корисника и дао му права – из конзоле и – прорадило је 🙂 Одличан мини-подсетник за MySQL имате овде.
Кући решим да се решим Убунтуа – неке ствари ми не раде баш перфектно, а за оно што ми треба имам и виртуелну машину, па реко’да га склоним, а оставим само седмицу. Елем, код ХР-а је било лако – бутујеш са цедеа, па у рикавери конзоли укуцаш fixmbr и Линуксов бут-менаџер је историја. Код седмице, иако би требало да је лакше (постоји графички мени за поправку), у ствари је теже.
Ево како:
Рестартујеш комп и бутујеш са дивидиа седмице. Изабереш језик и подешавања тастатуре, а онда не идеш на инсталацију, него на линк Recovery. Тамо треба одабрати командни промпт.
У промпту је локација X:\Sources, а треба се померити на дивиди . Ако је нпр. F, се куца F:. Онда се уђе у директоријум /boot и тамо унесе bootsect /nt60 SYS /mbr и то је то.
На ред је дошло препакивање старих Убунтуових партиција. Хтео сам да проширим системску партицију, па сам наредну обрисао, са намером да њен простор искористим за проширење. Из Windows-овог менаџера дискова не може се увећати системска партиција, па сам се размишљао да скинем/спржим/бутујем gparted. Међутим, ако имате 32-битни Windows, постоји одличан бесплатан алат којим можете ово (и још других ствари) одрадити из самог Windowsa. Реч је о Easeusu – ево стране за преузимање: http://www.easeus.com/datarecoverywizard/download.htm
Ето, средих компове, једна брига мање. Следе нове „победе“… Читамо се 🙂